Logo

Vítejte v kulturním rezervačním formuláři.
Jste tu správně pro rezervaci míst na níže uvedenou akci.

Chceš dostávat novinky (informace o akcích) emailem? Zaregistruj se zde!

Bedřich Glaser – Půjčovna snů Chrudim 21.2.2024

Bedřich Glaser – Půjčovna snů Chrudim 21.2.2024

VERNISÁŽ

21.02.2024 v 17:00
Výstavní síň Chrudim v Divadle Karla Pippicha
Chrudimská beseda Vás zve na výstavu „Bedřich Glaser – Půjčovna snů“.
vernisáž výstavy ve středu 21. 2. 2024 v 17 h
uvede Martina Vítková, kurátorka výstavy
na dudy zahraje Václav Rout
trvání výstavy od 22. 2. do 14. 4. 2024, otevřeno úterý – pátek 10–13 a 14-17 h, sobota, neděle 14-17 h
Malíř a animátor Bedřich Glaser
muž, který oživil amarouny v seriálu Návštěvníci
muž, který prodloužil nos princezny Bosany až za hranice království ve Třech veteránech
Malíř a animátor Bedřich Glaser se stal dvorním spolupracovníkem Jana Švankmajera. Filmoval s ním už legendární „Alenku“ a Zánik domu Usherů. Podílel se i na animacích ve filmu Oldřicha Lipského Tajemství hradu v Karpatech, rozhýbal obrázky v klipech pro Stromboli, Plastic People nebo Čechomor. Ilustroval několik knih, včetně Utrpení knížete Sternenhocha od Ladislava Klímy. V chrudimské výstavní síni se setkáme i s jeho filmovou tvorbou, ale hlavní zájem bude patřit obrazům. Ty patří do surrealistické tradice, k fantasknímu realismu, autor se nechal inspirovat alchymistickou tradicí Rudolfa II., arcimboldovským manýrismem a keltským dědictvím.

Výstava bude průřezem malířovy práce za nejméně čtyři desetiletí. Nazvali jsme ji Půjčovna snů, a snovou atmosféru skutečně má, ať už jde o jednotlivé obrazy, nebo tzv. Tuctychy, kdy výjev pokračuje na dvanácti společně instalovaných plátnech.

Bedřich Glaser si vždy zapisoval sny, výsledný materiál je absurdní, má kafkovský potenciál a svědčí o podivuhodné obrazotvornosti autora. V Glaserově světě hrají velkou roli ryby, ale i šuplíky, které mohou ukrývat nečekané. A pokud ryba vpluje do místnosti už před večeří, tak sovy nejsou tím, čím se zdají být. Hudebníci, muzikanti a trubači navazují na Komenského mámení a oltáře Hieronyma Bosche. V magickém realismu se prolíná reálná skutečnost s iluzivními prvky, sny, halucinacemi a mýty. Možná tato posunutá realita vniká do našich snů škvírami