Logo

Vítejte v kulturním rezervačním formuláři.
Jste tu správně pro rezervaci míst na níže uvedenou akci.

Chceš dostávat novinky (informace o akcích) emailem? Zaregistruj se zde!

TOMÁŠKOVA NOVÁKOVA SKUTEČ

TOMÁŠKOVA NOVÁKOVA SKUTEČ

Informace o festivalu
Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč

Historie festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč sahá do roku 2003. Založen byl s cílem navázat na rozsáhlé hudební tradice města a dál šířit odkaz dvou významných skutečských osobností – hudebních skladatelů Václava Jana Tomáška a Vítězslava Nováka. Postupem času se rozšiřoval jak počtem koncertů, tak i délkou svého trvání, která se ustálila na osmi týdnech (cca od poloviny března do poloviny května). Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se stala festivalem nadregionálního až celostátního významu, výrazného dramaturgického zaměření a vysoké umělecké úrovně.

Žánrové rozpětí festivalu je velmi široké. Na programu pravidelně figuruje opera, opereta (popř. muzikál) i balet, samozřejmostí jsou koncerty renomovaných filharmonických orchestrů i sólistů a pěvců zvučných jmen. Značné oblibě se těší velké crossoverové projekty na zimním stadionu, které spojují populární, filmovou, rockovou či muzikálovou hudbu s klasickým zvukem symfonických orchestrů. Programovou nabídku doplňují koncerty komorních těles, vokálních souborů a umělců v kostelech a dalších komorních prostorách. Pravidelnou součástí je také přehlídka dětských a mládežnických pěveckých sborů O Cenu Vítězslava Nováka, která má od roku 2012 soutěžní charakter. V doprovodném programu festivalu je zařazena výstava obrazů, fotografií apod. ve vestibulu Kulturního klubu Skuteč a koncerty pro děti MŠ, žáky ZŠ i studenty středních škol, konají se také návštěvy památníků obou hudebních skladatelů a podobně.

Cílovou skupinou jsou nejen příznivci klasické hudby, ale i lidé, které tato hudební oblast dosud míjela. Díky atraktivitě a různorodosti programu se daří získávat stále nové návštěvníky všech věkových generací. Přijatelná výše cen vstupenek navíc umožňuje návštěvu festivalových koncertů i lidem ze slabších sociálních vrstev. Festival se tedy zasazuje o popularizaci vážné hudby jako takové, ale i o zachování hudebních tradic našeho regio